RIKA WAHYUNI (Lesson Plan Micro TEaching)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama sekolah              :  SMA Tunas Bangsa

Kelas/Semester            : X/II

Nama Pelajaran           : Bahasa Inggris

Skill/Fokus                  : Speaking

Waktu                         : 1 x 15 Menit

  1. I.     Standar Kompetensi (Speaking)

Mengungkapkan makna dalam teks fungsional pendek dan monolog sederhana berbentuk narrative, descriptive, dan news item dalam konteks kehidupan sehari-hari

 

  1. II.  Kompetensi Dasar

Mengungkapkan makna dalam teks fungsional pendek dan monolog sederhana dengan menggunakan ragam lisan secara akurat, lancer dan berterima dalam konteks kehidupan sehari-hari dalam teks berbentuk narrative, descriptive, dan news item dalam konteks kehidupan sehari-hari

  1. I.     Tujuan pembelajaran
    1. Kognitif

Produk         : Mengetahui dengan benar tentang degrees of comparison di dalam teks  descriptive

Proses        :  mengetahui dengan benar berbagai jenis degrees of comparison dan dapat mendemonstrasikan contoh-contoh kalimat dari bentuk degrees of comparison

  1. Psikomotor
  • Melafalkan dengan benar berbagai jenis degrees of comparison
    • Merespon dan mendemonstrasikan berbagai contoh dari jenis-jenis degrees of comparison
  1. Afektif (Karakter sosial dan Individu)

            Karakter

  1. Ikut serta dalam semua aktivitas pembelajaran selama proses pembelajaran
  2. Bertanggung jawab terhadap tugas yang diberikan

Sikap

  1. Ikut serta dalam proses pembelajaran yang berorientasi pada learner-center
  2. Bertanya dengan sopan dalam kegiatan pembelajaran di dalam kelas
  3. Mendengar pendapat orang lain dengan baik tanpa menyanggah atau memotong
  4. Berkomunikasi dengan baik, atau apa yang harus diungkapkan, dimana, dan kepada siapa
  5. Berpendapat secara baik dalam diskusi.
  1. II.      Indikator
    1. Kognitif

Produk  :  Mengetahui dengan benar tentang degrees of comparison di dalam teks      descriptive

Proses   :     mengetahui dengan benar berbagai jenis degrees of comparison dan dapat  mendemonstrasikan contoh-contoh kalimat dari bentuk degrees of comparison

  1. Psikomotor
  • Melafalkan dengan benar berbagai jenis degrees of comparison
    • Merespon dan mendemonstrasikan berbagai contoh dari jenis-jenis degrees of comparison.
  1. Afektif (karakter sosial dan individu)

Karakter

  1. Ikut serta dalam semua aktifitas pembelajaran selama proses pembelajaran
  2. Bertanggung jawab terhadap tugas yang diberikan

Sikap

  1. Ikut serta dalam proses pembelajaran yang berorientasi pada learner-center
  2. Bertanya dengan sopan dalam kegiatan pembelajaran di dalam kelas
  3. Mendengar pendapat orang lain dengan baik tanpa menyanggah atau memoton
  4. Berkomunikasi dengan baik, atau apa yang harus diungkapkan, dimana, dan kepada siapa
  5. Berpendapat secara baik dalam diskusi.
  1. III.   Mode of Learning

Method                   : Cooperative learning (CL)

Technique               : Debate

 

  1. IV.   Learning Material

       Forming Comparative Adjectives and Superlative Adjectives

       Form the comparative and superlative forms of a one-syllable adjective by adding –er for the

One-Syllable Adjective

Comparative Form

Superlative Form

tall

Taller

tallest

old

Older

oldest

mild

milder

mildest

Example :

The climate here is milder than of my own.

Max is the tallest of all

If the one-syllable adjective ends with an e, just add –r for the comparative form and –st for the superlative form.

One-Syllable Adjective with Final –e

Comparative Form

Superlative Form

Large

larger

largest

Wise

Wiser

wisest

Example :

New York is the largest of all American cities.

Max is wiser than his brother.

If the one-syllable adjective ends with a single consonant with a vowel before it, double the consonant and add –er for the comparative form; and double the consonant and add –est for the superlative form.

One-Syllable Adjective Ending with a Single Consonant with a Single Vowel before It

Comparative Form

Superlative Form

big

bigger

biggest

thin

thinner

thinnest

fat

Fatter

fattest

Example :

My cat is bigger than your cat.

My cat is the biggest animal

Two-Syllable Adjective

Comparative Form

Superlative Form

peaceful

more peaceful

most peaceful

spacious

more spacious

most spacious

careful

more careful

most careful

thoughtful

more thoughtful

most thoughtful

If the two-syllable adjectives ends with –y, change the y to i and add –er for the comparative form. For the superlative form change the y to i and add –est.

Two-Syllable Adjective Ending with -y

Comparative Form

Superlative Form

happy

happier

happiest

angry

angrier

angriest

busy

busier

busiest

 

 

 

IRREGULAR ADJECTIVE

Adjective

Comparative form

Superlative form

Bad

Worse

Worst

Good

Better

Best

Far

Futher

Furthest

 

  1. V.      Media

Card

  1. VI.        Teaching Learning Activities

Activity

Number

Description

Time Allocation

 

Kegiatan Awal

 
  1.  
  • Guru melakukan brainstorming dengan menanyakan kepada siswa lebih suka anggur atau apel?
  • Guru menanyakan kepada siswa sesuatu yang lebih atau paling itu adalah bentuk apa?

1 menit

 

Kegiatan Inti

 
  1. 1.  
  • Guru menjelaskan jenis-jenis degrees of comparison
  • Guru memberikan dan menjelaskan tentang contoh-contoh comparative dan superlative form
  • Guru menyuruh tiga dari seluruh siswa untuk membuat contoh kalimat degrees of comparison di depan kelas.

5 menit

  1. 2.  
  • Guru menyuruh siswanya untuk membentuk kelompok yg terdiri dari 7 angggota.
  • Guru memberikan card untuk masing-masing kelompok yg berisi sebuah kata yang akan didebatkan oleh siswa-siswanya dengan menggumakan degrees of comparison.

7 menit

 

Kegiatan Akhir

 
  1. 1.  

Guru menjelaskan kembali dan memberikan evaluasi untuk siswa-siswanya tentang degrees of comparison

2 menit

  1. VII.     Sumber Pembelajaran
  • Buku  teks bahasa inggris, Look a Head (hal 161)

EVALUATION

          Make your own dialog in pairs, and act out one of these situations using the expression you have learned.

1)        Find five word of irregular adjective

2)        Make five sentence of degrees of comparison

  1. III.   Assessment

No

Name

Language Skill and Komponen

Pronounciation

Grammar

Vocabulary

Fluency

Comprehension

1

           

2

           

3

           

4

           

5

           

6

           

Rubrik Penilaian Speaking

Criteria

Ratting Score

Remarks

Pronounciation

5

4

3

2

1

Has a few traces of foriegn language.

Always intelligible, though one is conscious of a definite accent.

Pronounciation problem necessitates concentrated listening and occasionally lead to misunderstanding.

Very hard to understand because of pronunciation prolem, most frequently be asked to repeat.

Pronunciation problem to serve as to make speech virtually unintelligible

grammar

5

4

3

2

1

Make free (if any) noticeable errors of grammar and word order.

Occasionally makes grammatical or word orders errors that do not,however, obscure meaning.

Make frequent errors of grammar and word orders, which occasionally obscure meaning.

Grammar and word order errors make comprehension difficuit, must often rephrase sentences.

Errors in grammar and word order, so severe as to make speech virtually unintelligible.

Vocabulary

5

4

3

2

1

Use of vocabulary and idioms is virtually that of native speaker.

Sometimes uses inappropriate terms and must rephrase ideas because of lexical and equites.

Frequently uses the wrong words, conversation somewhat  limited because of inadequate vocabulary.

Misuse of word and very limited vocabulary makes comprehension quite difficuit.

Vocabulary limitation so extreme as to make conversation virtually impossible.

fluency

5

4

3

2

1

Speech as fluent and efforts less as that of native speaker.

Speed of speech seems to be slightly affected by language prolem.

Speed and fluency are reather strongly affected by language problem

Usually hesitant, often farced into silence by language limitation

Speech is so halting and fragmentary as to make conservation virtually impossible

Comprehension

5

4

3

2

1

Appears to understand everything without difficulty

Understand nearly everything at normal speed although occasionally repetation may be necessary

Understand most of what is said at slower than normal speed withough repetation

Has great difficulty following what is said can comprehend only “social conversation” spoken slowly and with frequent repetation

Can not be said to understand even simple conversationnal English

       
   

Langsa, 4 maret 2012

Guru Bidang Study Bahasa Inggris

 

RIKA WAHYUNI

 

 

   Mengetahui,

Kepala Sekolah SMA Tunas Bangsa

 

 

 

NELLY BADRIAH M. HUM

 

 
 
   
 

 

 
 

 

 
Categories: Uncategorized | Tinggalkan komentar

Navigasi pos

Tinggalkan Balasan

Isikan data di bawah atau klik salah satu ikon untuk log in:

Logo WordPress.com

You are commenting using your WordPress.com account. Logout / Ubah )

Gambar Twitter

You are commenting using your Twitter account. Logout / Ubah )

Foto Facebook

You are commenting using your Facebook account. Logout / Ubah )

Foto Google+

You are commenting using your Google+ account. Logout / Ubah )

Connecting to %s

Buat situs web atau blog gratis di WordPress.com.

%d blogger menyukai ini: